wtorek, 16 sierpnia 2011

Chodowla pająków

Jak się okazuje hodowla pająków egzotycznych to nie tylko satysfakcja z posiadania wielkiego ptasznika, ale i odpowiedzialność za zdrowie naszego pupila. Wielu początkujących hodowców powinno przed kupnem pająków zapoznać się ze wskazówkami, poradami z jakimi problemami przyjdzie im się zmierzyć przy hodowli pająków.

Dlaczego ptaszniki lnieją ?
Lnienie jest to nic innego jak zrzucanie starego naskórka. Ptaszniki czy skorpiony przechodzą ten proces po to aby rosnąc i dojrzewać. Ptaszniki dojrzewają do 15 wylinek. Jeżeli posiadamy już dorosłego pająka który osiągnął dorosłość ( L15 ) i zaobserwujemy przygotowania do następnego lnienia nie mamy się czego obawiać ponieważ dorosłe ptaszniki przechodzą wylinki również po to aby odzyskać kolory. Ważne jest aby pająk miał odpowiednią wilgotność i temperaturę wówczas nie powinno byc problemów z lnieniem.

Jak wygląda lninie ?
Ptasznik – pająk odmawia przyjmowania pokarmu robi się ospały i powolny jego kolory matowieją a odwłok robi się błyszczący. Jeżeli nasz podopieczny ma wyczesane włoski z odwłoka i w miejscu gdzie widać było „skórę” ptasznika, miejsce to będzie błyszcząco czarne. Przed samym lnieniem ptasznik rozściela dywanik z pajęczyny po czym kładzie się na niego do góry nogami. Następnie pęka karaps ptasznika i ptasznik wychodzi ze starej skóry. Proces ten może trwać od 1h do 8-9h. Podczas gdy nasz podopieczny przechodzi wylinkę nie należy go stresować. Jak już wspomniałem ptasznik powinien mieć wysoka wilgotność aby wylinka przeszła bez komplikacji. Po przejściu wylinki, nie wolno karmić ptasznika ponieważ mógłby uszkodzić pazury na pożywieniu proponuje odczekać tydzień.


Co zrobić gdy ucieknie nam ptasznik ?
Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ale jeżeli zdarzy nam się taka sytuacja to:
  1. Nie panikować.
  2. Poinformować rodzinę aby byli ostrożni.
  3. Sprawdzić wszystkie zaciemnione oraz wilgotne miejsca. Można równierz poszukać pod szafkami tam gdzie jest ciemno, radzę też sprawdzić obuwie.
  4. Jeżeli to nie przyniosło żadnych rezultatów należy roztawić w domu miseczki z wodą i torfem. Możliwe ze uciekinier skusi się na odrobinę wilgoci.
Jeżeli wszystkie środki zawiodły to możliwe ze ptasznik zdechł ale nawet w takiej sytuacji należy zachować ostrożność.
Mnie osobiście zdarzyła się sytuacja, gdy po powrocie do domu zastałem otwarte terra i brak pająka, była to dorosła samica Grammastoli rosea. Lecz odnalazła się po kilku godzinach pod komodą na której stoją terraria.

6 komentarzy:

  1. Muszę powiedzieć, że kocham zwierzęta i mam ich dużo...ale pająków nie cierpię. :) Po prostu się ich brzydzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. "chodowla" brawo

    OdpowiedzUsuń
  3. hehe najpierw to do szkoły powróć , nie rozumiem ludzi co takie żałosne błędy robią , swoją drogą wiedzę też masz na poziomie podstawówki

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdobądz najpierw jakąś wiedzę, a później dawaj rady, bo na razie tragedia, tylko bzdury ludziom przekazujesz

    OdpowiedzUsuń
  5. "Ptaszniki dojrzewają do 15 wylinek" - nie ma górnej ani dolnej granicy liczby linień w ciągu życia ptasznika.

    "Proces ten może trwać od 1h do 8-9h." - a nawet kilkunastu, lub jak w moim przypadku ponad dobę

    Słaba wiedza o pająkach,

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajna, ciekawa, interesująca SKOPIOWANA notatka

    OdpowiedzUsuń