sobota, 13 sierpnia 2011

Psy


Zasady postępowania z naszymi pupilami.
• Traktuj psa tak, jak chcesz by traktowano ciebie.               Zwłaszcza objęcie go za szyję może spowodować gwałtowną reakcję. Pies czuje się wtedy "złapany" i chce się wyswobodzić, niejednokrotnie nie przebierając w środkach. Jeszcze jeden przedmiot waszych pieszczot to uszy, ale czy lubicie jak się was łapie za ucho.

• Nie podchodź do psa bez pytania.
Czasem pies ma smutne doświadczenia w obcowaniu z waszymi rówieśnikami, czasem jest rozdrażniony lub chory - o tym wszystkim powie wam jego pan. Kiedy natomiast pies jest pozbawiony opieki, zrezygnujcie z zawarcia znajomości, jeżeli siedzi koło jakichś toreb lub koło wózka - jest teraz w pracy i z przejęciem strzeże rzeczy swojego pana. Nie podchodźcie też do psa, który leży na swoim legowisku lub w budzie - to jego prywatny teren i z pewnością nie będziecie proszonymi gośćmi. W każdym przypadku lepiej jest przykucnąć i zawołać psa do siebie - jeżeli będzie się chciał przywitać na pewno podejdzie.

• Unikaj wszystkiego co pies mógłby zrozumieć jako zagrożenie lub atak.
Nie wszystkie psy umieją się bawić w aportowanie. Czasem patyk uniesiony nad głową do rzutu może psa przerazić, zwłaszcza jeżeli był kiedyś bity. Pamiętajcie,że najczęściej pies atakuje tylko w ostateczności kiedy się czegoś boi. Boi się czasem i dużego - małego człowieka, który się nad nim pochyla. Dlatego zawsze lepiej jest przykucnąć, gdy chce się pogłaskać małego psa.

• Nigdy nie patrz prosto w oczy psu.
W psim społeczeństwie takie wpatrywanie się to pierwsze słowo do bitki, to wyzwanie na pojedynek, a wy przecież spotkaliście się po to, żeby się bawić. • Uważaj na psi ogon.Czym jest ogon dla psa trudno nam zrozumieć, gdyż sami takowego nie posiadamy. Stanowi on jednak dla zwierzęcia jeden z podstawowych środków "międzypsiej" komunikacji. Kiedy ogon jest wciśnięty miedzy tylne łapy, znak to, że pies się boi, a przerażony złapie zębami wszystko co się zbliży. Ogon sterczący do góry, wyprężony w bezruchu, to już poważna groźba - pies jest zły i lepiej zejść mu z oczu.

• Nie przeszkadzaj psu w jedzeniu.
Jedzenie stanowiło dla psich dzikich przodków sprawę przetrwania, a chętnych do "miski" było wielu. Ów atawizm jest silnie zakorzeniony u naszych czworonogów. Choć często nigdy nie zaznały głodu, bronią swojego pożywienia "dla zasady".

• Ostrożnie baw się z psem.Nie ma większej frajdy, jak wspólne zabawy. Psy jednak to straszne "fajtłapy" i nieraz zdarza im się złapać zębami za rękę, zamiast za patyk czy piłkę. Nie chcą przy tym oczywiście wyrządzić żadnej krzywdy. Uważajcie także kiedy biegacie. Instynkt pościgu i złapania ofiary, to również spadek po dzikich dziadkach. Nie ma w tym cienia agresji, ale dobrze, gdy skończy się tylko na potarganych spodniach.

• Nigdy nie uciekaj przed psem.
Gdy boicie się psów, nie uciekajcie nawet do mamy, ona niewiele tu może pomóc, a bieg i pisk tylko pobudzą psa do "polowania". Kiedy ogarnie was strach, stańcie spokojnie, schowajcie twarz w dłonie i udawajcie, że jesteście drzewkiem. Pies was obwącha i pójdzie sobie dalej.

• Nigdy nie rozdzielaj bijących się psów.
Zazwyczaj takie psie bijatyki kończą się równie szybko jak się zaczęły. Nie krzyczcie i nie bijcie gryzących się psów. To ich sprawy i muszą załatwić je między sobą. Nic tu nie wskóracie, a możecie jeszcze tylko sami oberwać.

• Nie wyrywaj się psu.
Kiedy pies chwyci was zębami, lub jakąś waszą rzecz, w większości przypadków nie chce ugryźć, tylko przytrzymać. Szarpanie pobudza go do walki, a gdy przyjrzycie się kiedyś zębom psa, zobaczycie, że jesteście bez szans - są silne i zakrzywione do wewnątrz.

• Baw się z psem tylko w obecności dorosłych.
Rozbawiony psiak może czasem poczuć się jak za swych szczenięcych lat, kiedy to bawił się w kojcu razem ze swym rodzeństwem. Zapomni wtedy, że ludzka skóra jest o wiele delikatniejsza niż psia i że nie chroni jej grube futro. Może też zapomnieć, że macie tylko dwie nogi i łatwo was przewrócić skacząc na plecy. Dlatego lepiej, żeby zawsze ktoś chłodnym okiem kontrolował wasze wybryki.
A co,kiedy pies nas zaatakuje?
1. Stań, nie uciekaj (Miej twarz zwróconą w stronę psa - żeby się bronić musisz widzieć gdzie cię zaatakuje).
2. Nie patrz psu w oczy (Między siebie a zęby psa spróbuj wsadzić jakikolwiek niesiony przez siebie przedmiot, np. plecak, tornister, blok rysunkowy, worek z kapciami, parasolkę, worek ze śniadaniem, kurtkę czy inną część odzieży owiniętą wokół ręki Jeżeli nie masz żadnego takiego przedmiotu albo czasu na jego użycie (niespodziewany atak) nadstaw psu którąś rękę. Zamknij pięść aby pies nie odgryzł ci palców).
3. Nie okazuj strachu, mimo że to trudne.
4. Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nawet dorosłego, a dziecko bez trudu (Staraj się nie dopuścić ataku na nogi. Jeżeli upadniesz, następnym celem może być twarz).
5. Ustaw się do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę ( Jeżeli pies jest duży i ciężki, wychyl się do przodu, by swoim ciężarem nie przewrócił cię).
6. Przyjmij pozycję "żółwia". Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.

"Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie." - Marcela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz