Naukowcy zbadali i opisali wiele gatunków myszy, zamieszkujących bardzo różne środowiska niemal na całym świecie. Niektóre z nich stały się nawet domowymi pupilami, z których najbardziej popularna jest mysz laboratoryjna.
Pochodzenie
Osobniki, które dziś ludzie hodują w swoich domach, są udomowioną formą myszy domowej, tzw. formą laboratoryjną, która została wyhodowana w laboratoriach na potrzeby nauki. Nazwa „mysz japońska”, z którą można się spotkać w sklepach zoologicznych, jest myląca. Sugeruje bowiem, że chodzi o jakiś odrębny gatunek. Jest jednak tylko „chwytem marketingowym” i odnosi się do łaciatych odmian myszy laboratoryjnej.Jej przodek, mysz domowa, pochodzi najprawdopodobniej z Afryki, jednak dzięki człowiekowi rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Gatunek ten upodobał sobie życie w towarzystwie ludzi i można go spotkać we wszystkich ludzkich siedzibach, w miastach, w gospodarstwach rolnych, fabrykach, stoczniach, itd. Żyjąc u boku człowieka ma doskonałe warunki rozwoju, schronienie i dużo pokarmu.
Wygląd
Dzikie kuzynki domowych pupili są barwy szaro-żółtawej z jasnym brzuszkiem, ale udomowiona forma występuje już w całej gamie barw. Wyhodowano osobniki: białe, czarne, szare, brązowe, kremowe, niebieskie, czekoladowe, jednolicie umaszczone bądź łaciate. Rasowe myszy, bo takie też istnieją, mogą różnić się również długością i strukturą futra. Niektóre z nich są nawet całkowicie pozbawione okrywy włosowej.Długość życia
Ich życie trwa krótko. W dobrych warunkach, pod ludzką opieką gryzonie te dożywają do półtora roku.Zachowanie i wymagania myszy
Gryzonie te bardzo łatwo się oswajają i są bardzo łatwe w hodowli i tanie w utrzymaniu. Są towarzyskimi zwierzętami, ich dziki przodek żyje w dużych koloniach. Najbardziej aktywne są o zmierzchu i w nocy. Ich mocz ma bardzo silny zapach, co zmusza właściciela do częstego czyszczenia klatki. Niestety myszy mają w zwyczaju znaczyć trasy swoich wędrówek kropelkami moczu.Myszy są bardzo mało wymagające. Klatka powinna być raczej spora, ponieważ są to ruchliwe zwierzęta, i wyposażona w różne elementy do wspinania. Myszy powinno trzymać się w grupach, jeśli jednak będą to grupy mieszane, trzeba się liczyć z licznym przychówkiem. Można jednak trzymać osobniki tylko jednej płci.
Pożywienie
Myszy są wszystkożerne. Podaje im się karmy dla gryzoni lub myszy. Ponadto owoce, warzywa, zieleninę i zioła. Nie gardzą również pokarmem zwierzęcym.Rozmnażanie
U samców odbyt i ujście dróg moczowo-płciowych są od siebie oddalone, poza tym mają one wyraźnie widoczne duże jądra.Dojrzałość płciową osiągają już w wieku dwóch, trzech miesięcy. Ciąża trwa koło dwudziestu dni. W jednym miocie samica może urodzić nawet kilkanaście młodych. Jednym słowem gryzonie te są niezwykle płodne.
Młode rodzą się gołe, ślepe i głuche. Pod troskliwą opieką matki rosną jednak bardzo szybko i w krótkim czasie stają się całkowicie samodzielne i same mogą zostać rodzicami.
Systematyka
Myszy są bardzo blisko spokrewnione ze szczurami. Oba gatunki należą do rodziny myszowatych. Oczywiście są gryzoniami. Rząd gryzoni obejmuje niemal połowę wszystkich gatunków ssaków na ziemi.Krewniakami myszy są również myszoskoczki, ale należą one do odrębnej podrodziny w obrębie rodziny myszowatych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz