Terrarium
Aby nasz pupil czuł się dobrze w swoim nowym środowisku musimy mu zapewnić odpowiednie terrarium, a tym samym warunki do przeżycia. Możemy je z łatwością zbudować sami, bowiem wystarczy nam do tego najzwyklejsze w świecie szklane akwarium. Żółw, jak każde inne zwierzątko musi posiadać miejsce, które będzie dla niego schronieniem. Zamiast kupować taką gotową kryjówkę, również można postarać się zbudować ją samemu, a posłużyć nam do tego mogą jakieś niewielkie gałązki czy patyki. Natomiast wnętrze takiego “mieszkanka” możemy wyłożyć suchą trawą bądź liśćmi, co będzie namiastką tego, jak żółwie żyją na wolności. Najważniejszą rzeczą, o której zapomnieć nie możemy jest umiejscowienie w terrarium baseniku z wodą, ponieważ żółwie ze względu na zmianę warunków klimatycznych, a tym samym temperatury potrzebują zwilżenia swojej skóry. Do budowy takiego baseniku wystarczy zwykła bardzo płytka (aby żółw nie utonął) miska. Bardzo ważną rzeczą jest, aby całe terrarium w żadnym wypadku nie stało w miejscu, które jest narażone na przeciągi, gdyż zwierzątko może przeziębić sobie organizm, ani też w miejscu zbyt nasłonecznionym, ponieważ grozi to przegrzaniem organizmu, a to wszystko może w krótkim czasie doprowadzić do choroby żółwia. W terrarium powinniśmy również posiadać ogrzewanie, czyli w tym celu umieścić niewielką lampkę o mocy nie większej niż 100 W, ale też nie mniejszej niż 60 W, a sama temperatura powinna się równać 35 stopni Celsjusza. Taką lampkę koniecznie należy umieścić w rogu akwarium. Dzięki temu żółw będzie mógł sobie wybrać chłodniejsze bądź cieplejsze miejsce. Terrarium powinno być przykryte w trzech czwartych części, bowiem musi posiadać otwór wentylacyjny. Aby terrarium wyglądało ładniej, a przede wszystkim, żeby nasz pupil czuł się w nim lepiej, warto zapewnić mu jakąś roślinkę, ale pamiętajmy, żeby nie byłoby to więcej niż trzy, aby zbytnio nie przesadzić. Żółwie lubią obgryzać ich zielone pędy. Podłoże w terrarium trzeba zmieniać co najmniej raz w ciągu kwartału, natomiast resztki pokarmowe czy odchody żółwia systematycznie, aby móc utrzymać pełną higienę.
Jak wybrać pupila?
oczy – powinny być przejrzyste i błyszczące, bez żadnej na nich wydzieliny, nie powinny być opuchnięte, jeśli żółw ma zamknięte oczy, należy spróbować zwrócić na niego swoją uwagę, jeśli mimo naszego usilnego pukania w szybkę lub dotykania go nie otwiera ich może to świadczyć o jakiejś chorobie.
-nos– ma być drożny, czysty bez żadnych wydzielin ani baniek powietrza
-pyszczek– również powinien być czysty, nie powinna wydzielać się z niego żadna piana, musi być twardy.
-kloaka– powinna być czysta i zamknięta, nic nie powinno z niej wystawać
-skorupka– musi być twarda, choć u młodziutkich żółwików może lekko uginać się pod niewielkim naciskiem, szczególnie ku tyłowi i po bokach.
Oprócz wyglądu należy także zwrócić uwagę na zachowanie i odgłosy wydawane przez osobnika tego gatunku, nie powinno się słyszeć jak żółw oddycha ale jedynie krótkie syknięcia kiedy jest przestraszony na przykład gdy go wyjmujemy z akwarium. Jeśli chodzi o szczególne zachowania na które musimy zwrócić uwagę to:
-żółw powinien być trochę płochliwy ale bez nadmiernej przesady, musi byc ciekawy otoczenia i świata
-nie powinien okazywać agresji w stosunku do innych żółwi
-powinien interesować się pokarmem, gdy żółw jest zdrowy zawsze jest głodny, dlatego też najlepiej poprosić sprzedawcę o pokarm i nakarmić żółwia, obserwując jego reakcję
-przy pływaniu musi utrzymywać on równowagę, jeśli przechyla się na którąś ze stron może to świadczyć o zapaleniu płuc, które jest bardzo ciężkie do wyleczenia.
Transport
Transport żółwi w okresie letnim:
Gdy temperatura na dworze jest bardzo wysoka nie musimy się szczególnie martwić o zabezpieczenie ciepła dla żółwia, dlatego też tworząc odpowiedni pojemnik do transportu można skupić się bardziej na jego wygodzie. Aby dobrać odpowiednią wielkość pojemnika należy w przybliżeniu znać rozmiary gada którego planujemy kupić. I tu, przy doborze stosowane są dwie metody:
-1- pojemnik powinien być niewiele większy od żółwia, tak aby miał on z każdej strony tyle miejsce aby mógł jedynie wyciągnąć ze skorupy głowę, ogon i kończyny.
-2- pojemnik powinien być odpowiednio większy od żółwia, umożliwiający zwierzęciu obrócenie się i zrobienie kilku kroków w każdą stronę.
Niezależnie od wielkości lokum w którym go przenosimy, szczególnie podczas bardzo ciepłych dni, należy zadbać o jak najlepszą wentylację dla niego, gdyż w zamkniętym pudełku może być zaduch, który jest dla żółwia tak samo niebezpieczny i niekomfortowy jak dla człowieka. Dno pojemnika poleca się wyłożyć ręcznikiem lub szmatką (oczywiście czystą) – w razie bardzo wysokich temperatur materiał powinien być lekko zwilżony.
Transport zwierzęcia w okresie zimowym:
Ogólnie nikt nie poleca kupowania ani transportu żółwi w zimie. Wynika to także ze spadku aktywności żółwie, przez co przy zakupie można nie wykryć ewentualnych chorób jak i minusowych temperatur narażających gada złapanie potencjalnych chorób. Wielkość pojemnika do jego transportu w zimie nie różni się dużo od tego w okresie letnim, jednak samo jego dokładne przygotowanie jest bardziej skomplikowane. Przede wszystkim należy zapobiec jakichkolwiek utrat ciepła. Można to zrobić na kilka różnych sposobów:
-1- stworzyć pudełko z dobrego styropianu
-2-wyłożyć już gotowe pudełko styropianem
-3-pod przygotowany ręcznik włożyć termofor
-4-pudełko które transportujemy włożyć do większego, a przestrzeń między nimi wypełnić izolującym materiałem lub watą.
Niezależnie od tego, czy zamierzamy transportować żółwia w zimie czy w lecie musimy mieć na uwadze, że odpowiedni sposób przewozu żółwia i dobrze przygotowane lokum dla niego są bardzo istotne i mogą zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym dla naszego nowego pupila.
Pokarm
WODNO-LĄDOWE:
Żółwie wodno-lądowe jedzą tylko w wodzie,ponieważ nie posiadają mięśnia języka
KARMIĆ ŻÓŁWIA WODNO-LĄDOWEGO MOŻNA:
-stynką/mrożoną/suszoną(rzadko)
-owocami morza
-kiełżami
-małżami
-krewetkami
-larwami mrożonymi lub żywymi : np. wodzenia i ochotki
-szklarką
-krylem
-dżdżownicami
-roślinami akwariowymi
wywłócznik
rzęsa wodna
moczarka kanadyjska
różne mchy
nadwódka zmienna
mniszek pospolity
kabomba
wglebka wodna
strzalka wodna
pistia
-ślimaki, tylko nie winniczki (są pod ochroną) i bez skorupy (są trujące)
-rybkami akwariowymi
-polne rośliny typu mlecz, babka
-podawać należy też mu sepie dla ptaków(wapno)
a suszone jedzenie należy ograniczać bo strasznie tuczy.
JEDZENIE ZAKAZANE:
WARZYWA
OWOCE
MIĘSO
SŁODYCZE
PAŁECZKI TYPU: BIOREPT
Dieta oparta na mięsie,owocach,warzywach i granulatach typu biorept prowadzi do zaburzeń mineralno witaminowych, otłuszczenia narządów wewnętrznych, krzywicy, oraz może spowodować uszkodzenie wątroby, oraz nerek. Ponadto układ trawienny nie jest przystosowany do takiego pożywienia, a wiąże się to z jego zaleganiem w jelitach, co można zauważyć podczas wydalania niestrawionych resztek.Dlatego też nie wolno podawać żołwiom podanych wyżej produktów.
Temperatura wody żółwia powinna wynosić 24-26*C
Temperatura na wyspie ok.33*C
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz