niedziela, 3 czerwca 2012

króliki

Królik jest bardzo miłym zwierzątkiem o puszystym futerku, którego długość i kolorystyka zależne są od jego rasy. Wywodzi się on z rodziny zajęczaków a jego udomowiona wersja pochodzi od królika europejskiego, jaki żyje dziko, jednak w coraz to mniejszych populacjach. Spotyka się go raczej rzadko a wybiera on tereny piaszczyste i obrzeża lasów, unikając zapuszczania się w ich głąb.
Największe stada stanowią rasowe króliki pochodzące z hodowli, gdzie zwierzęta są właściwie rozmnażane oraz te żyjące w gospodarstwach rolnych. Wiele osób decyduje się na posiadanie w domu takiego zwierzaka, dla celów towarzyskich. Trzeba przyznać, że jest to bardzo milusiński pupil z uwagi na jego urokliwe długie uszy jak też krótki ogonek oraz delikatne i miękkie w dotyku futro.
Dzisiaj do wyboru mamy wiele ras króliczych, jakie można posiadać w domu między innymi króliki miniaturki czy angorskie króliki długowłose. Powstały one w drodze modyfikacji, po to aby otrzymać rasy służące nie dostarczaniu pokarmu czy futra, ale dla celów hobbystycznych oraz żeby stworzyć nowe odmiany na potrzeby pokazów.
Królik nie jest zwierzęciem trudnym w utrzymaniu toteż wiele osób decyduje się przyjąć w swe progi takiego oto nowego domownika, o długich tylnych łapach kicającego i sympatycznie poruszające nosem. Opieka i pielęgnacja nad nim powinna opierać się przede wszystkim na utrzymywaniu w czystości klatki, w której zwierzak zamieszkuje oraz jego futra. Należy zatem systematycznie usuwać odchody a jeżeli królik zachoruje koniecznie udać się z nim do weterynarza gdyż króliki domowe są z reguły mało odporne. Dobrze też jest profilaktycznie je szczepić na typowe królicze choroby.
Co do wyboru klatki dla pupila to powinna być ona na tyle duża aby mógł się ona w niej w całości wyciągnąć a jej wypełnieniem może być słoma ekologiczna lub wióry a najlepiej miękki ręcznik lub dywanik, dla bezpieczeństwa zwierzaka i utrzymania czystości w mieszkaniu. Zdrowie pokojowego królika i jego piękny wygląd zależą przede wszystkim od dostarczania mu odpowiednich ilości pożywienia zawierającego ważne składniki.
Karmienie królików jest zwykle sprawą indywidualną jednak jego podstawę powinno stanowić siano, owies oraz zielonka między innymi kapusta, chociaż nie powinna być podawana w zbyt dużych ilościach. Z pewnością dieta królika z przemysłowej hodowli  a zwierzęcia domowego dla towarzystwa różni się- chodzi przede wszystkim o wpływ pożywienia na jego kondycję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz